تـــــقــوای دل

« (فَإِلهُکُمْ إِلهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا ۗ وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِینَ )»

تـــــقــوای دل

« (فَإِلهُکُمْ إِلهٌ وَاحِدٌ فَلَهُ أَسْلِمُوا ۗ وَبَشِّرِ الْمُخْبِتِینَ )»

تـــــقــوای دل

« در هر مرتبه هستید،تقوا داشته باشید.آگاه باشید که فقر نوعی بلا است و سخت تر از تنگ دستی بیماری تن و سخت تر از بیماری تن بیماری قلب است . آگاه باشید که همانا عامل تندرستی تقوای دل است.
(نهج البلاغه؛حکمت 388)»

آخرین نظرات

نفست را فریب ده!

چهارشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۳، ۰۸:۵۸ ب.ظ

به ریسمان قرآن چنگ زن و از آن نصیحت پذیر، حلالش را حلال و حرامش را حرام بشمار. حقی را که در زندگی گذشتگان بود، تصدیق کن. از حوادث گذشته ی تاریخ برای آینده عبرت گیر که حوادث روزگار با هم همانند بوده و پایان دنیا به آغازش می پیوندد و همه ی آن رفتنی است.

 نام خدا را بزرگ دار و جز به حق سخنی به زبان نیاور؛ مرگ و جهان پس از مرگ را فراوان به یادآور. هرگز آرزوی مرگ نکن جز آن که بدانی از نجات یافتگانی. از کاری که تو را خشنود کند و عموم مسلمانان را ناخوشایند است، بپرهیز.

از هر کاری پنهانی که در آشکار شدنش شرم داری پرهیز کن. از هر کاری که از کننده ی آن پرسش کنند، نپذیرد یا عذرخواهی کند، دوری کن. آبروی خود را آماج تیر گفتار دیگران قرار نده و هرچه شنیدی بازگو مکن، که نشانه ی دروغگویی است. هرخبر را دروغ مپندار که نشانه ی نادانی است. 

خشم را فرونشان و به هنگام قدرت ببخش و به هنگام خشم فروتن باش. در حکومت مدارا کن تا آینده ی خوبی داشته باشی.

 نعمت هایی که خدا به تو بخشیده نیکو دار و نعمت هایی که در اختیار داری تباه مکن. چنان باش که خدا آثار نعمت های خود را در تو آشکارا بنگرد.

 بدان بهترین مؤمنان آن بود که جان و خاندان و مال خود را در راه خدا پیشاپیش تقدیم کند. چه آن را پیش فرستی برای تو اندوخته گردد و چه آنچه را که باقی گذاری، سودش به دیگران می رسد.

از دوستی با بی خردان و خلافکاران بپرهیز، زیرا هرکس را به دوستش می شناسند.

در شهرهای بزرگ سکونت کن زیرا مرکز اجتماع مسلمانان است و از جاهایی که مردم آن از یاد خدا غافلند و به یکدیگر ستم روا می دارند و بر اطاعت از خدا به یکدیگر کمک نمی کنند، بپرهیز.

در پیری اندیشه کن که یاری ات دهد؛ از نشستن در گذرگاه های عمومی و بازار، پرهیز کن که جای حاضر شدن شیطان و برانگیخته شدن فتنه هاست.

 به افراد پایین تر از خود توجه داشته باش که راه شکرگزاری تو در برتری است.

در روز جمعه پیش از نماز مسافرت مکن، جز برای جهاد در راه خدا و یا کاری که از انجام آن ناچاری.

در همه ی کارهایت خدا را اطاعت کن که اطاعت خدا از همه چیز برتر است.

 نفس خود را در واداشتن به عبادت فریب ده و با آن مدارا کن. به زور و اکراه بر چیزی مجبورش نساز و در وقت فراغت و نشاط به کارش گیر جز در آنچه بر تو واجب است و باید آن را وقت خاص خودش به جا آوری.

 بپرهیز از آن که مرگ تو فرا رسد در حالیکه از پروردگارت گریزان و در دنیاپرستی غرق باشی. از همنشینی با فاسقان بپرهیز که شر به شر می پیوندد، خدا را گرامی دار و دوستان خدا را دوست شمار و از خشم بپرهیز که لشکر بزرگ شیطان است.

 


نهج البلاغه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">